Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

niedziela

20

Czerwiec

2021

0

Jaśniepani Róża Francuska

_DSC6241

Pośród pól, w dolinie rzeki ukrywa się dama z czerwonych list i ksiąg. Niepozorna przed kwitnieniem. Delikatna, niska, przycupnięta na miedzy. Kiedy rozkwita, świat napełnia się olejkiem różanym, w którym tlenek różany, damascenon i jeden z jononów grają zapachowe główne skrzypce.  Nie trzeba mieć czułego nosa by poczuć, że powietrze nabiera wśród róż francuskich arystokratycznego charakteru. Mając jednak czuły nos świat stanie się pełniejszy, a postrzeganie przyrody sięgnie olfaktorycznych niebios. Choć jak wiadomo nadmiar zazwyczaj szkodzi. Tu chciałoby się jeszcze i jeszcze. Głodomory odkryją w niej smak tłustego czwartku. Miłośnicy perfum odnajdą z pewnością Chloé Roses de Chloé, choć tam użyto róży damasceńskiej a nie francuskiej. No i fani różowego, dostaną tu róż w najpiękniejszej postaci. Tych dzikich mało, ale można ją też spotkać w parkach i ogrodach stylizowanych na wszelkie Luwry i Poczdamy. Była też sadzona w parku w Brzegu Dolnym. Ja jednak od lat spotykam dziką.

Tu jest rozkwitnięta: http://dbajobociany.pl/?p=13386    i    http://dbajobociany.pl/?p=8507

 

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

 

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.