Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

poniedziałek

4

Czerwiec

2018

4

Róża francuska – królowa skarp, miedz i poboczy oraz zaangażowanie Drogowców w ochronę przyrody!

_Q2A5136

Przy drogach też jest sporo przyrody. I to jakiej! Róża francuska to bardzo rzadki gatunek kolczastego krzewu, wpisanego do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Rozwój rolnictwa przemysłowego spycha ją z miedz na pobocza drogi. W powiecie wołowskim mamy takie miejsca, gdzie ta ginąca róża ciągle występuję i ma się zupełnie dobrze tuż przy drodze. Mało tego jej ochroną zainteresowany jest Zarząd Dróg Powiatowych z Wołowa. Wcześniej Drogowcy przyczynili się do ochrony skarp porośniętych tarniną, na których rozwijają się gąsienice barczatki kataks. Nawet drzewa, które musiały być usunięte ze względów bezpieczeństwa znalazły swoje miejsce i zostały złożone tak by wyszły z nich koziorogi, ciołki matowe, pachnice dębowe czy kwietnice okazałe.  Jest też zachowana skarpa z roślinnością kserotermiczną i motylami. W planach ochrona storczyka – podkolana białego!

Taka działalność zasługuje na replikację w innych miejscach Polski. Pokażcie to swoim drogowcom, może i u Was pobocza zakwitną rzadkimi okazami.

Obrazy

4 Comments

  1. Patrycja
  2. Magda
  3. Magda

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.