A ja lubię śródpolne zadrzewienia
Drzewa, krzewy potocznie zwane krzakami mają w krajobrazie śródpolnym szczególne miejsce. Poza właściwościami ważnymi dla rolników, jak wiatrochronności czy zapobieganie erozji, są one ostatnimi światami wielu roślin i zwierząt. Na ich skrajach spotkać można rzadkie róże francuskie: http://dbajobociany.pl/?p=13386
Śpiewają tu wytrwale potrzeszcze: http://dbajobociany.pl/?p=15296
I trznadle http://dbajobociany.pl/?p=13212
Wszystkie te często kolczaste zadrzewienia – czyżnie http://dbajobociany.pl/?p=4081 są swoistą Arką Noego, która przed potopem przemysłowego rolnictwa, przed chemizacją ukrywa ostatnie pary ortolanów http://dbajobociany.pl/?p=11540 i daje dom dla uwielbiających kolce gąsiorków http://dbajobociany.pl/?p=16347 .
I generalnie nie widzimy tych wszystkich krzaków, cierni i gęstwin na polach. Dopiero zachód słońca pokazuje ich koronkowe, misterne przestrzenie. Utkane dla zwierząt. Już za chwilę wszystkie te pomniki żywej jeszcze przyrody w krajobrazie śródpolnym rozśpiewają się śpiewem ptaków i zazielenią się bogactwem gatunków drzew i krzewów. Oby tylko ciągle były obecne na polach i nie przeszkadzały rolnikom. To ostatnie miejsca rozrodu tysięcy ptaków otwartego krajobrazu. Warto o tym pamiętać na wiosnę.
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;