Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

niedziela

30

Kwiecień

2017

0

Ortolany Generała Chłapowskiego

ortolan1

Miałem ostatnio okazję odwiedzić Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. A, że ostatnio szczególnie,  z niepokojem  przyglądam się zanikającym zadrzewieniom śródpolnym, miejsce to wydaje się  być dobre do przypomnienia i polecenia. Wartość zadrzewień nie podlega dyskusji, to ostatnie wyspy bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym. Generał Chłapowski, który po ciekawej historii wojskowej osiadł w rodzinnej Turwi i zajął się gospodarstwem rolnym (odsyłam choćby https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezydery_Ch%C5%82apowski, bo jego historia patriotyczna i działalność zasługują na uwagę). Wiedzę rolniczą zdobywał w Anglii. Po powrocie wprowadził płodozmian, stalowy pług i … zadrzewienia. Pola obsadzono dużymi pasmami drzew, w celu ochrony przed erozją wietrzną. To powinien być przykład dla obecnych rolników i najlepiej dla Ministerstwa Rolnictwa. Pracując nad dopłatami warto zmienić dotowanie kukurydzy, na dotowanie zadrzewień śródpolnych i ograniczanie chemizacji. To pomoże przede wszystkim konsumentom zjadającym płody rolne, a przy okazji pomoże przyrodzie. Tam gdzie są ogromne monokultury powinno wprowadzać się pasma zadrzewień, szerokich miedz, obowiązkowych stref wzdłuż cieków wodnych, które można by obsadzać drzewami lub kosić. Tylko systemowe działania w rolnictwie są w stanie ochronić zdrowie ludzi i przyrodę. Generał Chłapowski, wielki patriota powinien być uhonorowany konkretnymi działaniami w całej Polsce, bo przykład dał piękny i efekty widać do dziś. Warto pojechać w okolice Turwi i zobaczyć pasy zadrzewień, w których śpiewają ortolany jak ten z fotografii, tamże wykonanej. Idea Chłapowskiego powstała w czasach bliskich Napoleonowi z pewnością wykracza też poza naszą epokę. Wystarczy powielić jego działania z pominięciem sadzenia robinii akacjowej (gatunek obcy i inwazyjny) i będzie super.

Kilka lat temu na blogu można było posłuchać ortolana i zięby z małym komentarzem:  http://dbajobociany.pl/?p=341

Warto przypomnieć, że V Symfonia Beethovena, zaczyna się właśnie głosem głosem ortolana. Oczywiście udramatyzowany, artystycznie zaaranżowany, ale w moich uszach brzmi jak ortolan. Prawdopodobnie Beethoven zainspirował się w młodości głosem tego ptaka i wpisał go w jeden z najbardziej znanych utworów muzycznych w dziejach ludzkości. Słucham symfonii właśnie i zdałem sobie sprawę, że gdy umierał wielki kompozytor, Chłapowski zmieniał swoje gospodarstwo… Chłapowski, Napoleon, Ortolan, Beethoven….

Bez kategorii Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.