Lądowanie na Xanthrorii
Przyglądałem się ostatnio lądowaniu nowego łazika na Marsie. Jakiś krater, delta dawnej rzeki i zapewne sporo marsjańskiego pyłu. Zadaniem łazika „Perseverance” ma być poszukiwanie bezpośrednich śladów życia na czerwonej planecie. Woda była/jest tam, to zapewne było i życie. Zresztą myślenie, że życie jest tylko u nas byłoby zbyt antropocentryczne i pozbawione jakiejkolwiek pokory. Jeśli nie tam gdzieś indziej w kosmosie zapewne jest. Ewolucja i tam pewnie działa. Przy lądowaniu moje skojarzenia pokryły się z plechą porostu Xanthoria – złotorostu, który oblepił konary zwalonej wiatrem osiki. Piękne z daleka, ale dopiero z bliska widać na niej sporo dolin i kraterów, niczym na powierzchni Marsa. Postanowiłem tam właśnie wylądować i podzielić się skojarzeniami. Czy za mojego życia zobaczę ludzi na Marsie? Nie wiem ile pożyję, ale to łatwe nie będzie. 7 miesięcy w jedną stronę, kilka dni na wycieczkę i z powrotem. Półtora roku, to byłoby coś. Marsokosmonauci chyba już się urodzili…
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;
Z tego co wiem powrót na Ziemię w obecnych warunkach technicznych nie jest możliwy… może mało wiem, ale ja się tam nie wybieram, będę tą ostatnią w razie ewakuacji…