Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

poniedziałek

30

Wrzesień

2019

7

Ratujemy mroczka (mroczaka) posrebrzanego

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Znów szybka akcja. Telefon z Muzeum Historycznego w Lubinie. Pracownik Muzeum, Karol Machi zadał mi pytanie: Co zrobić z przemoczonym nietoperzem? Cóż, odpowiedź jest dość prosta – wysuszyć! Taka odpowiedź zawsze budzi jednak niedowierzanie. Jak wysuszyć? I tu zaczyna się zabawa. Przemoczony nietoperz szybko traci ciepło. Łatwo to sprawdzić ubierając na siebie mokry sweterek i spodnie, wyjść na dwór i poczekać… Takiego nietoperza trzeba przenieść do ciepłego pomieszczenia, w kartoniku. Trzeba to jednak zrobić bezpiecznie i dla niego i dla nas. Po pierwsze rękawice! Nietoperze mogą przenosić wściekliznę i inne choroby, stąd wielka staranność o unikanie za bliskiego kontaktu – ząbki owadożerne jak szpilki. Kiedy taki delikwent wyschnie, trzeba go wynieść na zewnątrz i pozwolić mu wejść na budynek, czy drzewo i pozwolić mu schować się lub odlecieć. Dobrze by było, aby go zobaczył jakiś zoolog, a najlepiej chiropterolog, który oceni czy nietoperz nie jest uszkodzony i czy nie wymaga pomocy człowieka.

Nasz mroczak (zmiany nazw ciągle mnie zastanawiają) trafił do centrum miasta, co w nim robił? Wszystko wskazuje na to, że przyleciał tu na gody. Samce trzymają terytorium i zaplemniają właśnie teraz samice. Te utrzymują nasienie w drogach rodnych do wiosny, po czym następuje owulacja i zapłodnienie. Silny wiatr i ulewy sprawiły, że nasz kochaś, lub kochasia (jeszcze nie zaglądałem mu bardziej) zamókł kompletnie. Jednak dzięki przytomności pracowników Muzeum Historycznego w Lubinie, nasz nietoperz za chwilę wróci do środowiska.

Dziękuję też Tomkowi Gottfriedowi z Wrocławia, za konsultacje chiropterologiczne. To zawsze dobry adres by skonsultować nietoperzowe kłopoty. Pozdrawiamy Frytów w tym miejscu serdecznie.

Obrazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


siedem × 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

7 Comments

  1. Magda
    • iKris
  2. Magda
  3. Magda
  4. Fryt

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.