Zmiany klimatu
“Świat wokół ciebie się zmienia, zmieniają się pory roku” śpiewał Marek Grechuta w piosence ” Świat w obłokach” i to właśnie dzieje się na naszych oczach. Dawnej wiosny już nie ma. Zimno i skok do upałów. Nawałnice, zmiany ciśnienia i zmiany w przyrodzie. W ostatnich latach coraz częściej w naszej części Polski obserwujemy lęgowe żołny. Gatunek wybitnie południowy wydawało się jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Żołny uchodziły za wielką rzadkość. Dziś, prawie każdego dnia latają mi nad głową. Pojawiają się nowe gatunki owadów z południa, zaczyna się kolonizacja północy. Za to od nas wycofuje się kulik, rycyk. Wiadomo, że znaczenie mają też zmiany w rolnictwie, ale te nowe gatunki świadczą o ruchu w przyrodzie. Ciekawe jak długo to potrwa i czym się skończy. W zasadzie się nie skończy bo to proces. Pytanie czy wszystkie gatunki będę miały czas na zmiany. Proces wymaga czasu i czasem brakuje go w ewolucji.
5 Comments
Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.
A nieoficjalnie np na maila?
do rozpatrzenia
Bardzo ciekawy blog. Trafiłam tu przypadkiem zainteresowana tabliczką poświęconą Przemysławowi Czajkowskiemu. Piękne ptaki, jestem ciekawa gdzie zostały wykonane zdjęcia. Uwielbiam w wolnej chwili wyjść w plener i amatorsko fotografować przyrodę. Obiektem moich fascynacji są głównie ważki ale ostatnio także ptaki. Chciałabym spotkać żołne mimo że zjada mi ważki pozdrawiam
Są one bardzo blisko Wąsosza, tyle oficjalnie mogę powiedzieć w sieci
Fotografie mistrzowskie! Panie Krzysztofie, zolny na Sri Lance wystepuja w takiej czestotliwosci jak w Polsce mazurki czy wrobelki i co ciekawe, chyba rownie duzo widzielismy tam roznego rodzaju zimorodkow, ktore zachwycaja nie tylko roznorodnoscia kolorystyki, ale tez wielkoscia. Prawdziwy raj dla zwolennikow ptakow.
Pozdrowienia z upalnych Niemiec pb
https://www.dropbox.com/sh/b6s6eijlny9vvqz/AADPZQ7R3g3DP3_nZjlLB5yEa?dl=0