Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

sobota

6

Luty

2016

6

Zimujący bociek w Wąsoszu

Kilka tygodni temu pisałem o zimującym boćku w Wąsoszu (powiat górowski, woj. dolnośląskie). Dziś pojechaliśmy sprawdzić co tam u niego słuchać. Zobaczyliśmy boćka siedzącego na gnieździe, ale wystawał tylko czubek białej głowy. Według mieszkańców bocian ma się dobrze. Chcieliśmy z Maćkiem to potwierdzić…ale bociek na gnieździe między budynkami, rzeka, drzewa, druty energetyczne. Brak dostępu i potrzeba wkroczenia na teren prywatny trochę nas przystopowały. Jednak rozmowa z trójką życzliwych mieszkańców Wąsosza zaowocowała filmikiem. W grę wchodził jeden ogródek, z którego dało się zajrzeć. Ciasny plan i trochę brzóz nakazywało zachowanie szczególnej ostrożności. Jeden z panów szybko zadzwonił do właściciela posesji, ten wyraził zgodę na zaglądniecie do gniazda. Już po chwili widzieliśmy boćka w gnieździe.  Po kilku sekundach wszystko stało się jasne. Piękny czerwony dziób, dobrej jakości pióra  świadczą o dobrej kondycji ptaka. Popatrzyliśmy chwilę i chcemy się nią z Wami podzielić.

Mieszkańcom Wąsosza dziękujemy za troskę o boćka i pomoc w zaglądnięciu do gniazda. Dziękujemy też POLGER Transport GmbH za wsparcie techniczne!

Ze względu na bezpieczeństwo boćka, brzozy i druty energetyczne, nie zbliżaliśmy się na mniejszą odległość. Podmuchy wiatru mogły sprawić boćkowi i nam przykrą niespodziankę. Co ciekawe bociek nic sobie z nas nie robił.

Krok po kroku Wokół bocianiego gniazda

6 Comments

  1. Nati
  2. Nati
    • iKris
  3. Eliasz
    • iKris

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.