Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

wtorek

9

Luty

2021

0

Chrup, chrup – podjadanie po zmroku!

DSC01137

Czarna wody Odry. Po słońcu już dawno nie było śladu, a ciężkie, śnieżne chmury postanowiły uruchomić białe żniwa. Ziarnek śniegu spadały wokół. Wszelkie życie skulone, zmarznięte i oczekujące na coś ciepłego. Wszelkie poza bobrem. Wysoki stan rzeki daje dostęp do nowych żerowisk. Zimą, świeże wierzbowe witki to bobrowy rarytas. Chrup, chrup rozchodziło się po okolicy. Czarny jak smoła, wielki gryzoń obgryzał wierzbowe łyko. Chrupał i chrupał. Gdy bielić zaczynała się gałązka, wypuszczał ją w nurt rzeki i płynął po kolejną rózgę. Wracał jednak w to samo miejsce by się posilić. Swoje prezenty traktował inaczej niż my. On zjadał opakowanie gałązki a już sama zawartość go nie interesowała. Patrzyłem jak znikają kolejne zdobycze i trochę z przerażaniem myślałem o pancernym układzie pokarmowym, który musi to przez siebie przepuścić. Od razu w oczach stanęły mi odchody bobrów, które wiele lat temu na zamarzniętym Bobrze w lubuskim miałem okazję oglądać. Kulki z trocin…brrr. No cóż bóbr chyba czasem marzy o rozwolnieniu. To oczywiście głupie żarty. Sam bóbr na rzece to cudowny symbol odradzającej się natury. Ten koleżka potrafi (niechcący) stworzyć siedliska dla dziesiątków gatunków roślin i zwierząt. Chrup, chrup!

 

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.