Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

piątek

8

Styczeń

2021

1

Uszy do góry! Informujcie okolicznych mieszkańców, że trutka na gryzonie to wielkie zagrożenie dla sów!

DSC00100

Zima jakaś taka efemeryczna, ale uszatki na swoim miejscu jak zwykle czuwają. Ciekawe, że na czas zimy zlatują się i wspólnie podejmują trud przezimowania. Z jednej strony to większa konkurencja o pokarm, z drugiej oczy i uszy sąsiadów widzą i słyszą więcej, zatem w grę wchodzi bezpieczeństwo. Lecący wysoko myszołów zadarł głowy uszatkom i pozwolił się odprowadzić pomarańczowym wzrokiem. Wysoko, nad wsią to znaczy bezpiecznie dla uszatek. Tu warto zwrócić uwagę, że uszatki dość często zimują blisko ludzi. W Głubczycach przy jednej z głównych ulic w gąszczu żywotników. W innych miejscach przy kościołach, czy przy gwarnej (niegdyś) szkole. Człowiek odstrasza potencjalne drapieżniki.

Marzy mi się, by w miejscach koncentracji uszatek powstały tablice informujące okolicznych mieszkańców, aby zaprzestali całkowicie stosować trutkę na myszy czy szczury. Te sowy robią porządek w okolicy, ale ryzykują. Zjadanie zatrutych gryzoni, może oznaczać kumulację toksyn i prowadzić do śmierci.

Jeśli znacie takie uszatkowe sypialnie, pomyślcie o dobrej edukacji mieszkańców. Myślę, że sympatią jaką darzone są sowy i te ich „twarze” prawie ludzkie, zmienią coś w tym podzielonym świecie ludzi. Coś w głowach, coś w czynach. Często brak świadomości prowadzi do nieszczęść zwierząt, które i tak nie są kojarzone z pierwotną przyczyną. Spróbujmy od drobnych zmian.

A tu utwór w sam raz – oby uszatki wróciły na wiosnę do domu – Zespół “Amatorski” – Come Home

https://www.youtube.com/watch?v=7-5J74xwA8A

Obrazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 × pięć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

1 Comment

  1. Magda

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.