Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

sobota

12

Grudzień

2020

0

Mozolnie bóbr pracuje

DCIM100RECNX

Budowa bobrowej tamy wymaga sporo cierpliwości i materiałów budowlanych. Bóbr z wielkim spokojem czyni kolejne kroki w budowie tamy. Uszczelnia, uszczelnia i jeszcze raz przynosi gałęzie. Trzcina za trzciną, gałązka za gałązką, piach, muł, kamienie, kłody. Wszystko w tej wodnej inżynierii ma sens. Każdy element pasuje do następnego i już po kilku dniach niepozorna z początku budowla, staje się wałem nie do przejścia dla wody. Zawsze mnie fascynuje z jaką precyzją bobry wybierają miejsca na tamy. Bez teodolitów, taśm mierniczych, gps-ów zapora powstaje w idealnym miejscu i podnosi tak poziom wody, że nagle bobry mają dostęp do nowych zasobów pokarmowych. Woda daje im bezpieczeństwo i możliwość szybkiej ucieczki. W czasach zmian klimatycznych są nieocenione w retencjonowaniu wody. Przy okazji odtwarzają siedliska podmokłe, z których korzystają setki gatunków roślin i zwierząt. Bóbr z punktu widzenia człowieka i nadchodzących wyzwań klimatycznych ma sens! Warto o tym pamiętać.

 

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.