Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

środa

25

Listopad

2020

0

Listopadowe chwile

_Q2A2249

W absolutnej ciszy wieczoru, w ciszy zachodzącego słońca i nadciągającego mrozu rozbrzmiał dzięcioł zielonosiwy. Jakiś powidok z wiosny, jakiś pogłos. Zatrzymała mnie rzeka i tajemniczy dzięcioł, którego zdradził własny głos. Schowany w czerni lasu zagwizdał na mijający dzień i zamilkł. Rozlatujące się łabędzie krzykliwe, zlatujące się żurawie, mimo głośnych okrzyków, były już tylko tłem dla bardzo głośnego dzięcioła. Tysiące lecących na noclegowisko gęsi też grało już tylko na dalekie dobranoc. Niesamowite przeżycie. Listopadowy krzyk pośród topól czarnych i zapach po październikowych wylewach namalowały mi dziś wieczór. Zatrzymany przed zimną nocą. Tak lubię.

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

Baśń ENERGA

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.