Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

sobota

25

Lipiec

2020

0

Łąka z czarcim żebrem

_Q2A8592

Gęsta łąką, z potężnym kożuchem z ziołorośli. Wczesną wiosną kaczeńcowa, dziś z dodatkiem bodziszka łąkowego i wiązówki. Z tej gęstwiny strzelają w niebo ostrożenie warzywne zwane czasem czarcim żebrem. Wszystko przez korzeń w kształcie żebra. Pozostawienie łąki z ostrożeniem warzywnym bez koszenia spowoduje przekształcenie siedliska w zbiorowisko ziołoroślowe. Stąd potrzeba koszenia takich łąk, tak by zachować siedlisko łąkowe. Te podmokłe łąki uwielbiają bociany. Sporo tu owadów, płazów i gadów. Jest co jeść. Skoszona staje się jeszcze lepszym żerowiskiem. Jedna z piękniejszych łąk w Dolinie Łachy z czarcim żebrem, została dziś skoszona. Łąka by była kwietna i piękna musi być koszona. Łąki na niżu Polski wymagają koszenia i wypasu, inaczej zamienią się łęgi lub grądy.  Warto o tym pamiętać, bo boćki muszą gdzieś żerować.

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

ENERGA Obrazy Wokół bocianiego gniazda

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.