Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

piątek

8

Maj

2020

3

Bocianie refleksje

_95A9652

Odbyłem tej wiosny setki, a może grubo ponad tysiąc rozmów z mieszkańcami Polski na temat bocianów. Jak zbudować platformę? Czym ją wyścielić po montażu? Do kogo zwrócić się z pomocą? Czy ochrona przyrody jest zadaniem własnym gminy? Kiedy zaczyna się okres lęgowy? W jakim okresie można ingerować w remonty bocianich gniazd? I tak dalej i dalej. Większość moich rozmówców to osoby starsze i młodzież, które patrząc na bocianie gniazda, z wyczuloną wrażliwością chciały tym boćkom pomóc. Za każdym razem szukaliśmy rozwiązania. Wszędzie tam gdzie da się pomóc, rozwiązanie się znajdzie.

W tym sezonie, podobnie jak w poprzednim zaczęła się jednak ujawniać smutna rzeczywistość. Kilkadziesiąt rozmów dotyczyło tematu, który z każdym rokiem narasta! Zadawane do mnie pytanie brzmi: „jak pozbyć się bocianiego gniazda?”. W kilku przypadkach, było to uzasadnione, bo gniazdo w kiepskim stanie zagrażało zdrowiu i życiu mieszkańców. W większości jednak spraw, ludziom zaczęły przeszkadzać boćki, bo brudzą nowy dach, nowy płot, brudzą nowy chodnik, piaskownicę, miejsce do suszenia bielizny, bo są u sąsiada, bo głośne… itd. W zeszłym roku dochodził jeszcze grill  i sprawy podziału majątku.

Kiedyś wystarczyło powiedzieć, że to szczęśliwi ludzie, którzy mają u siebie bociany i wszyscy właściciele gniazd zawsze się ze mną zgadzali. Dziś szczęście to wszystko nowe, prosto z supermarketu! Oczywiście, to o czym piszę to pewien margines, ale niepokojąco zainteresowanie rośnie.

Drugi aspekt tej trudnej sprawy to roszczeniowość. „macie przyjechać i to zabrać”, „i to już”, „rozpieprzę (było mocniej) to gniazdo koparką i co mi zrobicie?”. Generalnie to znoszę, tłumaczę, że rozebranie gniazda wymaga zgody RDOŚ, że trzeba złożyć wniosek, zapłacić ok 80 zł itd. To powoduje wybuch dopiero: „macie rozebrać, a ja grosza do tego nie dodam”.

Cóż, nie oceniam, choć trudno mi z tym strasznie. Podobnie jak rok temu przypomnę fragment tego co napisał niegdyś Norwid:

„Do kraju tego, gdzie winą jest dużą

Popsować

gniazdo na gruszy bocianie,

Bo wszystkim służą,

Tęskno mi, Panie”

Cyprian Kamil Norwid „Moja piosnka”

Zatem, mi też tęskno do kraju, w którym szanuje się, to co jest dla nas ważne.

Infolinię 0801 BOCIAN prowadzi Fundacja Przyrodnicza „pro Natura”, a Grupa Energa jest Mecenasem Głównym tej akcji w ramach projektu Bociany.pl

Wokół bocianiego gniazda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


cztery + 2 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

3 Comments

  1. Magda
  2. Julianna

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.