Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

środa

1

Kwiecień

2020

8

Średnica bocianiego gniazda

DCIM100MEDIADJI_0043.JPG

Nie wiem co się dzieje, ale od wczoraj mój telefon jest czerwony od rozmów. Cała Polska, w tym dziennikarze, internauci, dzieci pytają mnie jaka jest średnica bocianiego gniazda. Już odpowiadam.

Zacznijmy od tego, czym jest średnica okręgu, bo gniazdo w zarysie zbliżone jest właśnie do okręgu. To taki odcinek, którego końce należą do okręgu, a sam odcinek przechodzi przez środek symetrii naszej figury – okręgu obrysowującego gniazdo. Jednocześnie, gdybyśmy obwiedli gniazdo/okrąg sznurkiem (tylko nie sznurkiem, bo ten szkodzi bocianom), to otrzymamy obwód koła – czyli obwód naszego gniazda. Mając średnicę, obliczymy obwód naszego gniazda ze wzoru 2πr. r to promień, czyli połowa średnicy. Wyjdzie nam w ten sposób długość okręgu.

Gniazda bocianów najczęściej mają średnicę około 1,20 m, ale mogą być nieco mniejsze lub większe. Największe sięgają nawet 2 m średnicy. Wtedy gniazdo jest ogromne. Moje największe gniazdo, które zmierzyłem, gdzieś nad Odrą miało 1,85 m średnicy. Uprzedzę pytania i powiem jeszcze o wysokości gniazda. Najczęściej to około 0,50 m, ale zdarzają się stare, wysokie gniazda sięgające 2 metrów. Odnotowano też gniazdo wysokości 4m, założone na niskim słupku, bodajże bramowym.

Mam nadzieję, że już będę mógł skupić się na pracy, a mój telefon jako że jest zmiennocieplny powróci do temperatury otoczenia. Ja wiem, że dziś pierwszy kwietnia i chcecie mi zrobić kawał z tą średnicą, ale nie pójdzie to Wam tak łatwo :-)

A ludzie dzwonią na Infolinię 801 BOCIAN, którą prowadzę i pytają mnie dlaczego…

Infolinię prowadzi Fundacja Przyrodnicza “pro Natura” przy udziale Grupy Energa.

 

ENERGA Wokół bocianiego gniazda

8 Comments

  1. Magda
  2. Tomek
  3. Alicja
    • Magda
  4. Magda
  5. Magda

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.