Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

niedziela

15

Grudzień

2019

3

Małżeństwo chiropterologów w Dolinie Łachy

  • _Q2A0001
  • _Q2A0007
  • _Q2A9971
  • _Q2A9978
  • _Q2A9982
  • _Q2A9986
  • _Q2A9995
  • 200041

Dziś nasza dolina gościła Iwonę i Tomka Gottfriedów. Chiropterologów, którzy dokonali ciekawego odkrycia. Stwierdzili oni, że niektóre nietoperze zimują w korytarzach larwalnych koziorogów dęboszy. Tu znajdziecie Państwo szczegóły pierwszych obserwacji:

Gottfried I., Gottfried T., Zając K. 2019. Bats use larval galleries of the endangered beetle Cerambyx cerdo as hibernation sites. Mammalian Biology 95: 31-34.

Okazuje się, że takie korytarze, to doskonałe miejsce do zimowania. Oczywiście, jeśli delikwent będzie siedział zbyt blisko otworu, to może stać się ofiarą dzięcioła lub sikor, które z chęcią skorzystają z takiej „słoninki”. Otwory mają około półtora centymetra średnicy i biegną w głąb pni, raczej pod górę. Tam właśnie nietoperze szukają zimowych schronień. W zależności od temperatury mogą wchodzić głębiej. Dziś w 20 drzewach nasi chiropterolodzy odkryli 17 żywych osobników i jednego martwego. Jedna z fotografii z endoskopu pokazuje zarys karlika. Zwykły aparat za bardzo nie mieści się w takich otworach.

Znaczenie tego odkrycia jest ogromne dla ochrony starych drzew, zasiedlonych wcześniej przez koziorogi. To naturalne schronienia nietoperzy, które być może odgrywały w przeszłości kluczowe znaczenie. Dziś tak wielkich dębów z żerami koziorogów nie ma aż tak wiele, tym bardziej to odkrycie ma duże znaczenie w poznawaniu naturalnych procesów życiowych nietoperzy i mechanizmów ich zimowania. Więcej szczegółów poznamy za zakończeniu wnikliwych badań.

Cieszę się, że kolejny raz Dolina Łachy ma swój udział w badaniach naukowych. Zachowanie starych drzew dla bioróżnorodności ma ogromne jak widać znaczenie.

PS

Ludzie z pasją nie patrzą na pogodę, na krótki dzień, oni robią swoje i cieszą się, że odkrywają kolejne tajemnice. Tak wyglądają przygotowania do Świąt u chiropterologów. Nie grozi im „zespół nieumytego Windowsa” zwany także „Zespołem Fenstera”

Definicja „Zespołu Fenstera” – jednostka chorobowa, w której występuje silna wiara w fakt, że jeżeli przed świętami nie umyje się okien, nie posprząta się w garażu, to ulice spłyną krwią, nastąpi przemoc i gwałt, a Święta się nie odbędą.  Wtedy czynnościom wykonywanym w domu towarzyszą liczne awantury, które powodują u chorego przeświadczenie, że cierpi za miliony!

Obrazy

3 Comments

  1. luvac
  2. Magda
  3. ola

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.