Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

poniedziałek

15

Kwiecień

2019

9

Czy nie chcemy już bocianich gniazd?

_95A9794

Od jakiegoś czasu odbieram, jako wolontariusz, telefony kierowane na infolinię 801BOCIAN. Jednym z najczęściej zadawanych pytań w ostatnich tygodniach jest: jak się pozbyć bocianiego gniazda? Właściciele skarżą się na odchody, na gałęzie do sprzątania pod gniazdem, a nawet na klekot. Kiedy próbuję wytłumaczyć, że liczebność bocianów w wielu rejonach spada, że kurczą się ich żerowiska otrzymuję odpowiedź: „ale nie możemy zrobić grilla”, „brudzi nam pranie”, „śmierdzi”, „mamy dzieci”. Argumenty o ochronie bocianów w zderzeniu z grillem czy suszarką do bielizny bledną. Za komuny narzekaliśmy, że brudno na wsi, że rozpierducha i syf, dziś porządki sprawiają, że bociany uważane za ptaki narodowe/symboliczne dla Polski, stają się niechciane. Kiedy usłyszałem, że gniazdo rodzina otrzymała w spadku po teściowej, zrobiło mi się bardzo przykro. Mam kontakt z właścicielami gniazd od bardzo dawna, często słucham historii opowiadanych przez starszych ludzi, którzy z namaszczeniem opowiadają o tym jak starali się o bociany. Jak instalowali drewniane koła na drzewach i budynkach, jak czekali każdej wiosny na przylot, na młode. Często w ich oczach są łzy, ale też pewna duma z tego, że mają, że pomagają bocianom. Dziś idzie nowe, spada miłość do bocianów, ludzie chcą mieć „czysto”. Może dlatego, że odkryli że to nie bociany przynoszą dzieci. Nie wiem. Sam nie wiem, ale ilość zapytań z takim tematem rośnie i moim zdaniem jest to trend niepokojący. Warto przy okazji dodać, że zniszczenie gniazda w okresie lęgowym wymaga zgody RDOŚ i ten argument jeszcze przemawia trochę do zuchwałych. Rozumiem, że na podwórku ma być pięknie, ale jakoś mam wrażenie, że świat dziczeje, ale nie idzie w kierunku dzikiej przyrody. Przypomnę tylko, choć nie lubię patetyzmu, że kiedyś poeta wielki Norwid napisał taką zwrotkę w wierszu „Moja Piosnka”:

„Do kraju tego, gdzie winą jest dużą

Popsować gniazdo na gruszy bocianie,

Bo wszystkim służą…

Tęskno mi, Panie…”

Jak tak dalej pójdzie, okaże się, że nie będzie za czym tęsknić. Może warto się jednak zatrzymać, przenieść grill w drugi kąt podwórka, przenieść suszarkę do prania. Bociany, jeśli nawet brudzą, to robią to przez około 4 miesiące. Ja wiem, że nowy klinkier, płot lepszy niż u sąsiadów, nowa elewacja, że nowe betonowe kostki na podjeździe, ale warto pamiętać, że bociany poszukują bezpieczeństwa właśnie w naszym otoczeniu. Jeśli nie chcemy ich przy domach, to odtwórzmy łęgowe doliny rzek, przywróćmy wypas tamże i zostawmy stare złamane topole, na których być może bociany założą nowe gniazda. Jeśli zdążą oczywiście przed zmianami, jakie się dzieją w środowisku.

Mimo, że jestem człowiekiem bardzo wyrozumiałym, że od kilkudziesięciu lat staram się pomagać „przyrodzie i ludziom” to jedyny wyraz, jaki mi się dziś ciśnie na usta (odebrałem między 9 rano a 14 trzy telefony z pytaniem jak się pozbyć bocianów) to: WSTYD.

 

Infolinię 801BOCIAN prowadzi Fundacja Przyrodnicza “pro Natura” i Grupa Energa.

ENERGA Obrazy Wokół bocianiego gniazda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


1 + = osiem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

9 Comments

 1. ola
 2. Magda
 3. ewa
 4. Danka
 5. Agnieszka
 6. Beata Grochowska
  • iKris
 7. Nina Targos
  • iKris

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.