Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

niedziela

3

Grudzień

2017

0

Akcja Karmnik i Grupa Obrączkarska ODRA

  • _95A8109
  • _Q2A7548
  • _Q2A7555
  • _Q2A7560
  • _Q2A7561

Akcja właśnie trwa. W 25 miejscach w Polsce, ornitolodzy obrączkują ptaki przy karmnikach. Bogatki, modraszki, mazurki, dzwońce dostaną dziś numery rejestracyjne. Powtarzane metodycznie badania co dwa tygodnie i w następnych latach pokażą nam strategie zimowania różnych ptaków. Będzie można porównywać składy gatunkowe i ilościowe w ciągu sezonu i między latami. Dodatkowo, stosując tę samą metodykę, naukowcy porównają wiele miejsc w Polsce. Więcej informacji znajdziecie na blogu poświęconym Akcji Karmnik http://akcjakarmnik.blogspot.com/ .

Ja odwiedziłem stanowisko w Rudzie Milickiej, w Stacji Ornitologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Entuzjaści ornitologii z Grupy Obrączkarskiej ODRA z Wrocławia, właśnie przygotowywali sieci do łapania ptaków. Gosia, Hania, Ola, Marcelina i Paweł wszystko ustawili tak, by cała metoda była powtarzalna każdego roku. Karmniki w odpowiednich miejscach, sieci w wyznaczonych na stałe stanowiskach i punkt obrączkarski. Co ciekawe punkt jest otwarty dla osób z zewnątrz. Na obrączkowanie zostali zaproszeni mieszkańcy Rudy Milickiej i inni miłośnicy ptaków z Dolnego Śląska.

 Z ostatniej chwili: Na godzinę 12:50 ornitolodzy z grupy Odra schwytali 136 ptaków. 115 dostało obrączki. Najczęściej wpadały w sieci bogatki, modraszki, mazurki. Były też sikory ubogie, kowaliki, dzwoniec i dzięcioł duży. Natomiast bohaterem dzisiejszego dnia jest dzięcioł średni!

 

Obrazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 − sześć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.