Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

sobota

11

Listopad

2017

20

Biało-czerwony uratowany

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dwa symbole. Jeden niegdyś pospolity, drugi niegdyś bardzo rzadki. Dziś sytuacja obydwu gatunków ulega odwróceniu. Nieopodal majątku „Niwa” w Dolinie Baryczy doszło do zderzenia gigantów. Bielik zaatakował zimującego bociana białego. Ten ostatni uciekał w kierunku zabudowań i został uratowany, przed bielikiem, przez ludzi. Po kilku dniach doszedł do siebie, ale trafił do azylu Dolnośląskich Parków Krajobrazowych w Myśliborzu. Trafił tam, gdzie większość boćków, które przechodzą przez moje ręce. Jest w dobrych rękach Pani Katarzyny.

Dwa symbole czasem się ścierają. Czasem trzeba dać przyrodzie przestrzeń i nie interweniować, czasem, kiedy przyroda szuka pomocy u człowieka trzeba podjąć interwencję. Cały czas jednak zastanawiam się, czy my pomagamy tym „ratowanym” zwierzętom, czy może pomagamy sobie i naszym sumieniom. Takim przyrodniczym przejawem przyrodniczej hipokryzji wydaje mi się być dokarmianie dużych ssaków zimą. Ale dziś święto, więc nie wchodzę w polemikę. Święto Niepodległości Polski i dlatego, życzę mojej Ojczyźnie i jej przyrodzie tylko mądrych decyzji, merytorycznych, opartych na wieloletnich badaniach naukowych i dobrych praktykach z całego świata. Zarówno bocian biały jak i bielik, to symbole naszego kraju i wymagają uczciwego traktowania i przestrzeni do życia. Warto pamiętać też, że ochrona przyrody jest taką samą dziedziną nauki, jak matematyka, kulturoznawstwo czy polonistyka. Każdy element składa się na wartość danego kraju i stanowi o jego dziedzictwie. Przyroda, zabytki, kultura to wartości, które trzeba przekazać młodszym. Warto o tym dziś pamiętać.

Oczywiście przypominam o akcji “Zimujące Bociany”. Każdego zaobserwowanego zimą boćka zgłaszamy do bazy na stronie www.bociany.pl, lub dzwonimy do infolinii 0801 BOCIAN. Akcję prowadzi Fundacja Przyrodnicza “pro Natura” przy udziale Grupy Energa.

 

ENERGA Wokół bocianiego gniazda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć × 5 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

20 Comments

 1. EWA
 2. Magda
 3. Magda
 4. Magda
 5. Magda
 6. Magda
 7. Magda
 8. Magda
 9. Magda
 10. Magda
 11. Magda
 12. Magda

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.