Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

wtorek

22

Sierpień

2017

3

Pożegnałem dziś swoje bociany

_95A5556

Wygląda na to, że poleciały. Poleciały w daleką podróż ku Afryce. Trochę jestem zaniepokojony, bo para gnieżdżąca się u mnie na podwórku, do lęgów przystąpiła bardzo późno. Młody nauczył się latać dopiero tydzień temu. Bardzo mocno karmiony przez dwójkę rodziców szybko jednak nabierał sił i radził sobie dobrze na żerowiskach, gdzie sam zdobywał pokarm polując na prostoskrzydłe. Wczorajszą noc spędził na gnieździe, a rodzice odpoczywali na ulicznych lampach. Dziś rano już ich nie było. Poszedłem przed chwilą sprawdzić jeszcze, czy młody nie wrócił na gniazdo, lub na słupach nie siedzą dorosłe. Pusto. Wygląda na to, że poleciały. Trzymam kciuki i już nie mogę się doczekać nowego sezonu. Będzie też trochę ciszy. W każdy ranek słyszałem bociani klekot. Dziś było już cicho.

Czas odlotów to również czas bocianich problemów. Właśnie teraz dochodzi do kolizji, zderzeń z liniami energetycznymi, porażeniem na przełącznikach. Jeżeli spotkacie się z bocianimi problemami i nie będziecie wiedzieli co zrobić, dzwonicie na naszą infolinię 0801 BOCIAN. Razem spróbujemy znaleźć najlepsze rozwiązanie. Infolinię prowadzi Fundacja Przyrodnicza “pro Natura” i Grupa Energa.

Czas wędrówek to również doskonały moment do odczytywania obrączek na bocianich nogach. Warto przeglądać żerujące stada i odczytywać obrączki. Być może dowiemy się czegoś, co nas wszystkich ornitologicznie zaskoczy. Informacje o zaobrączkowanych bocianach zgłaszamy do POLRINGU  http://ring.stornit.gda.pl/ , bazy znakowanych ptaków, prowadzonej przez Krajową Centralę Obrączkarską Stacji Ornitologicznej w Gdańsku.

ENERGA Wokół bocianiego gniazda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 + = piętnaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

3 Comments

  1. Magda
    • iKris

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.