Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

poniedziałek

8

Maj

2017

0

Płomykówki z Głębowic – intymne sceny!!!

Tak jak pisałem, warto rozmawiać, warto współpracować, bo efekty przyrodnicze są cudowne. Kościół w Głębowicach, gmina Wińsko, woj. dolnośląskie przeszedł szereg remontów. Ksiądz dziekan Jarosław Olejnik pamiętał o zwierzętach korzystających z budynku i już na etapie projektu powstały plany wbudowania w mury budek dla jerzyków a na wieży wbudowano budkę dla płomykówek i pustułki. Oczywiście strychy i krypty są dostępne dla nietoperzy. W tym sezonie świętujemy pierwszy lęg płomykówki w specjalnej budce. Film dokumentuje wysiadywanie i moment wysiadywania oraz kopulację. Można posłuchać niezwykłych głosów wydawanych w zaciszu budki, podczas kopulacji. Warto zwrócić uwagę na samca, który zachęca samicę złowionym gryzoniem do zbliżenia. Niezwykłe jak dla mnie to podglądanie nocnego świata, ukrytego kilkadziesiąt metrów nad ziemią w ciemnej skrzyni.

Poniżej linki do wpisów o Głębowicach, gdzie ochrona przyrody w kościele i klasztorze to rzecz oczywista i codzienna. To doskonały przykład na połączenie ochrony zabytków z ochroną przyrody. Da się i to przy pełnym udziale parafian i proboszcza. Wystarczy rozmawiać :-). Ksiądz Jarosław uczestniczy w montażu budek, montażu kamery, w zbieraniu materiałów do badań. Takie rzeczy tylko w Dolinie Łachy. Warto też odwiedzić Garnierówkę https://www.facebook.com/garnierowka/, można tu spać i mieć bazę do biegania w piękny teren. Do tego Parafia Głębowice https://www.facebook.com/ParafiaGlebowice/?fref=ts uczestniczyła w realizowanym przez Fundację Przyrodniczą “pro Natura” i Grupę Energa “Funduszu dla Przyrody” http://funduszdlaprzyrody.org/.

http://dbajobociany.pl/?p=9939

http://dbajobociany.pl/?p=8548

ENERGA Krok po kroku

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.