Zadrzewienia śródpolne – bardzo ważny element w ochronie przyrody
Chciałbym Państwu pokazać dziś pakiet edukacyjny Fundacji Ekologicznej “Zielona Akcja” z Legnicy, dotyczący wartości i ochrony zadrzewień śródpolnych, ale też innych fragmentów przyrodniczocennych w agrocenozach. Dziś krajobraz rolniczy z całym bogactwem flory i fauny zależny jest od właścicieli gruntów. Każde zadrzewienie to wyspa bioróżnorodności pośród monokultur upraw. Pokazuję te materiały również dlatego, że odbyłem ostatnio podróż przez Polskę wzdłuż i wszerz, i widzę co dzieje się z tymi wszystkimi fragmentami przyrody w krajobrazie rolniczym. Przyroda a wraz z nią bociany zaczynają się “dusić”. Zaorane do samej wody rowy, brak miedz, wycięte zadrzewienia śródpolne i wszech panująca chemia to dziś największe zagrożenie. Widać jak bardzo potrzebne są zmiany w systemowym zarządzaniu środowiskiem w krajobrazie rolniczym i być może powinno to być związane z systemem dopłat. Nie maksymalna produkcja, bo ponoć mamy i tak nadwyżki, a raczej stawianie na jakość. Oczywiście to pewnie moje pobożne życzenia. Tak czy inaczej pakiet ma pomóc w edukacji rolników i każdy z Państwa może go sobie ściągnąć ze strony Zielonej Akcji w postaci PDF http://www.pszczoly.zielonaakcja.pl/aktualnosci-zadrzewienia/item/105-pakiet-edukacyjny.html . Będzie nam bardzo miło, jeśli wykorzystacie pakiet do edukacji w waszej okolicy. Jeden wydrukowany segregator oddam komuś, kto mnie przekona, że ten materiał wykorzysta. Wielu autorów, wiele aspektów, dużo ilustracji i przystępny język. Szczegóły znajdziecie w materiałach. Czekam zatem na “komentarz przekonujący” na blogu. Poczekam do środy i wyślę wtedy segregator komuś przekonującemu. Segregator z wiedzą pomoże nauczycielom w zajęciach, urzędnikom w dyskusjach z właścicielami, edukatorom pozwoli na wzbogacenie oferty.
Cieszę się, że w pakiecie znalazły się informacje o działaniach Fundacji Przyrodniczej “pro Natura” i Energii na rzecz bocianów.
Chciałbym tu również podziękować wszystkim autorom, z którymi miałem okazję pracować przy realizacji pakietu i którzy wykazali się cierpliwością oczekując na druk. Kubie Józefczukowi szczególnie dziękuję za piękne rysunki i fotografie oraz klucze do drzew i motyli.Dziękuję oczywiście wszystkim, którzy się zaangażowali w utworzenie materiałów. A Irence Krukowskiej z zespołem za wyrozumiałość i zrozumienie bólu tworzenia.
Projekt Zielonej Akcji “Zadrzewienia dla ochrony bioróżnorodności i klimatu” finansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Wiara Nadzieja Miłość
Pewnie każdy chciałby dostać taki pakiet( ja też), wiadomo jednak że trafić powinien do osoby, która przekaże wiedzę w nim zawartą jak największej ilości osób. Pakiet ściągnęłam, mam jednak pyt. czy można w jakiś sposób tą publikację zakupić? Jednak papier to papier
zakupić się nie da, ale warto zapytać w Zielonej Akcji
Pakiet edukacyjny jest podstawą do szkolenia społecznych edukatorów bioróżnorodności organizowanego przez Zieloną Akcję. Szkolenie bardzo poszerza wiedzę A i rozszerza się ja podczas wypraw terenowych. Przekaz wiadomości w terenie przez prowadzącego jest tak fascynujący że aż żal ze tak krótko trwają.
Pani Alicjo, Pani dostanie przydziałowy chyba
Dokładnie, mam swój przydziałowy długo wyczekiwany
Bardzo ciekawa publikacja!!! Ogrom rzetelnej wiedzy zebranej w takiej formie przydałby się na 100% . Już jestem po wstępnej rozmowie w naszej gminie w sprawie zajęć edukacyjnych dot. ochrony bocianów , czekają mnie jeszcze wizyty w szkołach i rozmowy z dyrekcją i nauczycielami przyrody. Myślę, że tak bogaty w wiedzę segregator pomógłby mi w przyswojeniu tematu ( chęci do pracy mam ogromne, ale wiedzę skromną), jak i nauczycielom , w pogłębieniu ich wiedzy.
Mieszkam na wsi i prowadzę zajęcia edukacyjne dla dzieci z mojej gminy, wykorzystując do tego m.in. zabytkowy ogród dworski, którego jestem właścicielką. Pakiet byłby doskonałą pomocą.
Edukacja to wiedza. Pakiet ściągnięty i od jutra – zbiorka w ramach projektu “Zielone Reńsko” przystępujemy do dzialania w terenie.
Proszę o więcej informacji, gdzie jest Reńsko i co chcecie zrobić.
Celem projektu jest stworzenie wspólnie z mieszkańcami “Zielonego ogrodu” w Reńsku. Reńsko jest jedną z najmniejszych wsi gminy Wielichowo – woj. wielkopolskie(122 mieszkańców). We wsi nie ma szkoły, przedszkola, kościoła, sklepu a autobus szkolny przyjeżdża tylko 2 razy dziennie (od września do czerwca). Mieszkańcy a przede wszystkim dzieci nie mają dostępu do rekreacji i edukacji pozaszkolnej. Większość czasu wolnego spędzają w sposób niezorganizowany. Nasz projekt jest realizowany w oparciu o teren, który już mamy, obok naszej harcówki, którą we wrześniu 2015 roku otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego. Nasz zielony ogród ma oddziaływać na jakość najbliższego środowiska – jako siedlisko roślin i zwierząt. Pragniemy w skali mikro odtworzyć takie miejsce, aby powstrzymać zjawisko znikania dzikich owadów zapylających. W pierwszym etapie zaczęliśmy zdobywać wiedzę na temat znaczenia owadów zapylających oraz ich najważniejszych przedstawicieli. Jednocześnie rozpoczeliśmy zbiór trzciny dla przygotowania materiału na gniazda murarki ogrodowej. Aby zapewnić owadom odpowiednie warunki wzbogaciliśmy nasz teren o niezbędne zasoby kwiatów, drzew i krzewów np. jasnota biała, słonecznik, chabry, dzika róża, słonecznik, lipa. Te nasadzenia to plon pracy w roku 2016.Zróżnicowana szata roślinna sprawi, że teren ten stanie się ostoją dla fauny i flory. Poza bardzo ważną rolą edukacyjną zakłada on realizację wymiernych działań polegających na tworzeniu w krajobrazie wielu nowych użytków przyrodniczych, W Reńsku z naszym udziałem zacznie “działać” takie miejsce.
pięknie i ambitnie
O Autorze
Krzysztof Konieczny „iKris”. ur. 1974, przyrodnik, ornitolog. Czasem coś pisze. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, książek. Na co dzień związany z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura”. więcejPolecane artykuły
Co to za ptak?
Mamy jeszcze kalendarz – może ktoś chętny?
Jaki to ptak?
Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.