Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

niedziela

12

Marzec

2017

12

Zadrzewienia śródpolne – bardzo ważny element w ochronie przyrody

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chciałbym Państwu pokazać dziś pakiet edukacyjny Fundacji Ekologicznej “Zielona Akcja” z Legnicy, dotyczący wartości i ochrony zadrzewień śródpolnych, ale też innych fragmentów przyrodniczocennych w agrocenozach. Dziś krajobraz rolniczy z całym bogactwem flory i fauny zależny jest od właścicieli gruntów. Każde zadrzewienie to wyspa bioróżnorodności pośród monokultur upraw.  Pokazuję te materiały również dlatego, że odbyłem ostatnio podróż przez Polskę wzdłuż i wszerz, i widzę co dzieje się z tymi wszystkimi fragmentami przyrody w krajobrazie rolniczym. Przyroda a wraz z nią bociany zaczynają się “dusić”. Zaorane do samej wody rowy, brak miedz, wycięte zadrzewienia śródpolne i wszech panująca chemia to dziś największe zagrożenie. Widać jak bardzo potrzebne są zmiany w systemowym zarządzaniu środowiskiem w krajobrazie rolniczym i być może powinno to być związane z systemem dopłat. Nie maksymalna produkcja, bo ponoć mamy i tak nadwyżki, a raczej stawianie na jakość. Oczywiście to pewnie moje pobożne życzenia. Tak czy inaczej pakiet ma pomóc w edukacji rolników i każdy z Państwa może go sobie ściągnąć ze strony Zielonej Akcji w postaci PDF   http://www.pszczoly.zielonaakcja.pl/aktualnosci-zadrzewienia/item/105-pakiet-edukacyjny.html . Będzie nam bardzo miło, jeśli wykorzystacie pakiet do edukacji w waszej okolicy.  Jeden wydrukowany segregator oddam komuś, kto mnie przekona, że ten materiał wykorzysta. Wielu autorów, wiele aspektów, dużo ilustracji i przystępny język. Szczegóły znajdziecie w materiałach. Czekam zatem na “komentarz przekonujący” na blogu. Poczekam do środy i wyślę wtedy segregator komuś przekonującemu. Segregator z wiedzą pomoże nauczycielom w zajęciach, urzędnikom w dyskusjach z właścicielami, edukatorom pozwoli na wzbogacenie oferty.

Cieszę się, że w pakiecie znalazły się informacje o działaniach Fundacji Przyrodniczej “pro Natura” i Energii na rzecz bocianów.

Chciałbym tu również podziękować wszystkim autorom, z którymi miałem okazję pracować przy realizacji pakietu i którzy wykazali się cierpliwością oczekując na druk. Kubie Józefczukowi szczególnie dziękuję za piękne rysunki i fotografie oraz klucze do drzew i motyli.Dziękuję oczywiście wszystkim, którzy się zaangażowali w utworzenie materiałów. A Irence Krukowskiej z zespołem za wyrozumiałość i zrozumienie bólu tworzenia. :-)

Projekt Zielonej Akcji “Zadrzewienia dla ochrony bioróżnorodności i klimatu” finansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

ENERGA Obrazy Wokół bocianiego gniazda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× osiem = 40

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

12 Comments

 1. Paweł
  • iKris
  • iKris
 2. Magda Miller
 3. Renata Jarosz
 4. MałaMi
 5. Elka
 6. Aga aga

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.