Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

wtorek

17

Styczeń

2017

1

Wąsosz – zimujący bocian z historią

  • _95A0268
  • _95A0279
  • image(1)

Dostaliśmy informację o zimującym boćku w Wąsoszu (woj. dolnośląskie). Nic w tym dziwnego bo rok wcześniej też zimował tam bociek. Jednak po sfotografowaniu ptaka na gnieździe okazało się, że ma obrączkę. Ojcem chrzestnym obrączkującym okazał się Marcin Tobółka, który też oznaczył płeć naszego boćka. Samiec! Został on zaobrączkowany w maju 2012 roku, w Kąkolewie, gm. Osieczna, woj. wielkopolskie. W linii prostej to tylko 33 km na północny-wschód od Wąsosza. Z historii odczytów tego ptaka – Kajtka, o czym przed chwilą doniósł mi Marcin, wynika, że już w 2012 roku nie odleciał na zimowisko i był obserwowany w październiku w rodzimej miejscowości. Później również zostawał na zimę. Ciekawe, skąd biorą się takie zachowania?

Mieszkańcy Wąsosza, doświadczeni już w zimowaniu boćków dostarczyli mi szereg informacji o tym, że bociek śpi na lampie w centrum miejscowości. Dziękuje zwłaszcza Pani Justynie i Miłoszkowi za zainteresowanie i fotografię. Mam wielką prośbę do mieszkańców Wąsosza – proszę o obserwacje miejsc żerowania tego boćka i przesyłanie ich na bloga. To bardzo ciekawe, gdzie i czym się żywi. Fotografie wskazane.

Z ostatniej chwili:

Marcin Tobółka dostarczył nam więcej informacji o tym ptaku, jest też PROŚBA o informacje.

“To jest Kajtek Pana Pawła Kowalika z Kąkolewa.

Bocian odkarmiony w azylu w Rochach, później przekazany Panu Pawłowi, który boćka wypuścił. Niesetety przetrzymanie przez zimę w azylu i regularne dokarmianie spowodowało, że ptak zatracił instynkt wędrówki. Nie odlatuje tylko przekoczowuje sobie zimę raz po raz przylatując po jedzenie.”
oraz
“Ptak ten też już dwa albo trzy razy próbował przystępować do lęgu. Zbudował już dwa nowe gniazda w okolicy.
Ciekawy osobnik, i właśnie ciekawe co je. Warto by zebrać wypluwki. Jakbyś mógł poprosić ludzi tam mieszkających żeby zebrali pod słupem lub tam gdzie nocuje, to byłoby świetnie. Najlepiej jakby udało im się opisać to z datą zebrania.
A może właśnie, wśród tych zgłaszanych Wam ptaków zimujących da się zebrać trochę wypluwek.”
DROGI Wąsoszu szukamy wypluwek, czyli niestrawionego pokarmu, który boćki wydalają przez otwór gębowy. To takie szare “kluchy”. Mogą być w miejscach nocowania ptaka, pod lampą, pod gniazdem.

 

 

Wokół bocianiego gniazda

1 Comment

  1. petrelpiotr

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.