Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

niedziela

3

Styczeń

2016

2

Zimujący bocian

zimujący bocian

Dostałem dziś informację od mieszkańców Wąsosza (powiat górowski, woj. dolnośląskie), że zimuje u nich bociek. Był widziany nad rzeką Orlą. Dojechałem tam, gdy już było ciemno i myślałem już, że nie zobaczę boćka. Zależało mi też, aby sprawdzić czy nie ma obrączki. Termometr w aucie pokazywał -14 stopni Celsjusza. Boćka nie widziałem. Gdy zawróciłem i wracałem już do domu, na gnieździe pojawił się znajomy kształt. Głowa bociania!!! Jutro rano pojadę zobaczyć czy przeżył noc. Bociany, jeśli mają dostęp do pokarmu (brzegi rzek i strumieni, sterty słomy z gryzoniami) to mrozy im nie takie straszne. Jeśli bocian jest lotny i nie widać uszkodzeń nie powinno się go odławiać. W czasie prób jego złapania może stracić dużo energii i wyczerpany (jeśli nie uda się go złapać) może nie przeżyć nocy. Poza tym tylko odpowiednie służby mogą dokonać odłowu. Trzeba obserwować co się dzieje i w razie czego kontaktować się na przykład z nami pod numerem 0801BOCIAN. Każdą obserwację zimującego bociana prosimy o zgłoszenie na stronie:

http://www.bociany.pl/akcja-poszukujemy-zimujacych-bocianow

Dziś proponuję zgromadzić jak najwięcej ciepłych myśli wokół zimujących boćków w Polsce i posłać tę informację do jak największej liczby osób. Patrzmy gdzie te boćki teraz zimują. Ciągle szukamy przyczyny, dla której niektóre boćki nie odlatują od nas. W tym roku mamy już ponad 60 informacji o zimujących bocianach. Czekamy na każde zgłoszenie! Dziękujemy za zaangażowanie.

 

Wokół bocianiego gniazda

2 Comments

  1. Małgorzata Parkitna, Wąsosz

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.