Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

wtorek

30

Listopad

2021

0

Szyby, które nigdy nie zabijały…

20211125_100114s

Szyba, która nigdy nie zabijała, tym razem okazała się pułapką. Co się stało, że zabiła? Słońce o tej porze roku jest bardzo nisko nad horyzontem, a to oznacza, że promienie słoneczne przecisnęły się pod pobliskim drzewem i z bezpiecznego okna uczyniły zabójcze lustro. Po drugie okno po drugiej stronie budynku miało zaciągniętą roletę co spowodowało jeszcze większy efekt lustra. Ptaki nie widzą takiej szyby i kończą biedaki na magicznej przeszkodzie… To okno ma mniej niż 1m2, a stanowi zagrożenie…czym jest zatem szklany wieżowiec?

Oczywiście jeszcze dziś zamawiam KROPKI w Fundacji SZKLANE PUŁAPKI i eliminuję to zagrożenie. Duch na szybie wygląda mi na ślad wypadku sierpówki.

Przy okazji zachęcam do wzięcia udziału w ankiecie Szklanych Pułapek, a oni piszą tak:

„ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W BADANIACH NAUKOWYCH

Kontakt z naturą pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie ludzi. Jednocześnie stosunkowo niewiele badań wskazuje, jakie czynniki mogą wpływać na ich dyskomfort podczas obcowania z przyrodą. W niniejszych badaniach chcemy sprawdzić, czy kolizje ptaków z szybami są jednym z takich czynników.

Do kogo kierujemy naszą ankietę?

Do osób, które były świadkami kolizji ptaków z szybami. Jeśli widziałaś/widziałeś moment uderzenia ptaka o szybę lub znalazłaś/znalazłeś ptaka martwego lub oszołomionego po kolizji, prosimy wypełnij poniższą ankietę.

https://tiny.pl/9dxn4

Tu znajdziecie książkę w wersji elektronicznej, która sporo mówi o problemie zderzeń z powierzchniami transparentnymi:

https://szklanepulapki.pl/wp-content/uploads/2021/05/Kolizje-ptak%C3%B3w-z-transparentnymi-powierzchniami_WEB.pd

Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


cztery + = 6

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.