Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

czwartek

5

Sierpień

2021

0

Czułe kolce

_DSC8949

Jeśli jesteś dobry, ubierz się w kolce! Gdzieś na suchym wzgórzu majaczą na wietrze dziesiątki małych słońc. Krążą wokół własnych osi i odchylają się czasem bardziej na eliptycznych orbitach, uwięzione linami łodyg. Wyglądają jakby, ktoś na nowo konstruował kolejne układy planetarne. Wokół każdego takiego słońca krążyły trzmiele udające planety typu Jowisz, zdarzały się komary z odległych krzaków i jak małe Plutony z rzadka dawały się oglądać na górce oblanej słońcem. Pluskwiaki w aureoli własnych wyziewów były jak gazowe Saturny. Zawitała też biedronka, która niczym pękata Wenus krążyła wyłącznie po koszyczku, przez chwilę, przed wieczorem. Łowik, ten akurat z Marsa złowił coś na liściach i w swej chmurnej naturze czekał na kolejną planetoidę z muchówki. Wojsiłka wspinała się ku Słońcu, ale przerosła ją odległość, jakby chciała z Uranu jednym skokiem pojawić się w centrum układu. Reszta drobiazgu to już robiła za pył gwiezdny, choć i zdarzał się chrząszcz udający Merkurego. A to wszystko dlatego, że słucham Billa Evansa i wszystko krąży mi w głowie jak dziewięćsiły pospolite na wietrze… I tylko te kolce, bronią dostępu do jakże pustynnej rośliny.

 

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

 

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.