Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

sobota

31

Lipiec

2021

0

Owadobranie

_DSC8851

Zaprosiły mnie dziś na owadobranie. Latały nad domem, nad lasem, nad łąką. Każda z okazem niesionym młodym. Motyle, błonkówki, ważki, bąki i chrząszcze. Każda niczym skrzętny entomolog nabija na szpilkę dzioba kolejny okaz. Uświadomiłem sobie, jakie bogactwo niosą ze sobą ekstensywnie uprawiane łąki. Kolejny dzień, kolejny tydzień, kolejny miesiąc, a żołny ciągle zajmują się kolekcjonowaniem owadów. Precyzyjne dzioby i lot godny myśliwca bojowego to klucz do sukcesu tych ptaków. Ich kolory wydają się ekstrawagancją pilotów, którzy wiedzą, że rządzą teraz w niebie nagrzanym upałem lata. Rządzą ze swoją żądzą chwytania owadów. Rządzą tak długo jak długo na niebie nie pojawi się kobuz. Rozpływają się wtedy jak zapach kumaryny na skoszonej łące zaraz po ulewie. Milknie niebo, milknie łąka. Potrzeba czasu zanim znów wyleją się z zakamarków nieba nad pastwiskami i łąkami.

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

 

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.