Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

niedziela

25

Lipiec

2021

0

Tam gdzie koszą łąki – tam szpaki lecą – szpaki dziwaki

_DSC8743

Wielka chmara ptaków patrolowała koszoną łąkę. Wznosiły się i opadały. Zjadały wszystko co się poruszało na skoszonej trawie, po czym udawały się na odpoczynek na kępie tarniny. I tak już któryś dzień z kolei. Pośród szpaków mniej lub bardziej szarych lub prawie czarnych, jeden ciągle zwracał moją uwagę. Widziałem go w locie, jak siadał, ale dokumentacji  bielszego/leucystycznego (?) osobnika nie udawało mi się zrobić. Generalnie ławica szpaków doskonale orientuje się i trzyma dystans. Gdy odpoczywały, mój ulubieniec też się chował gdzieś w gęstwinie. W końcu dał się oglądnąć. Z bardzo daleka, ale coś tam widać. Młody szpak o bardzo jasnym upierzeniu odcinał się wyraźnie od reszty towarzystwa. Widać, że geny zrobiły tu swoje i taki piękny osobnik trafił się w stadzie kilku tysięcy szpaków. Ciekaw jestem jak będzie wyglądał gdy uzyska wiek dorosły. Gdy podniósł skrzydła i pokazał plamy ciemne z kropkami, przynajmniej stało się jasne, że nie udaje innego gatunku. Tyle szpaków, a ludzkie oko wyczulone jest na coś innego, coś co się wyróżnia. Świecidełko. Taka obserwacja to dobra lekcja dla rasistów. Opakowanie nie oznacza, że ten cały tłum jest lepszy od tego jednego, ani odwrotnie. Warto pamiętać.

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

 

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.