Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

poniedziałek

5

Lipiec

2021

0

Zakotwiczone w porcie

_DSC7711

Jedni tracą na ocieplaniu klimatu, inni przeciwnie. Pytanie tylko czy to zwycięstwo na dłuższą metę, czy tylko 7 lat tłustych, a potem zobaczymy. Kotewka w Krainie Łęgów Odrzańskich nabrała odwagi i można ją zobaczyć niemal w każdym starorzeczu, odnodze Odry a nawet w portach. Oby tylko była woda, oby choć trochę wody wlało się podczas wezbrań. W wielu miejscach tworzy jednogatunkowe agregacje, tworząc niezwykle czyste zbiorowiska Trapetum natantis. Oczywiście bywają tu także inne rośliny, takie jak grążel żółty czy rzęsa drobna i salwinia, ale kotewka lubi dominować. Kotewka orzech wodny, bo tak brzmi cała jego nazwa to roślina jadalna, choć należy pamiętać, że chroniona, a same orzechy mają sporo zapachu ryb, więc nie polecam. Dawniej, w okresach głodu lokalni ludzie korzystali jednak z zasobów kotewki i zbierali orzechy. Dziś można się cieszyć z rozetek utkanych z romboidalnych liści. Wzrost stanowisk i liczebności w Dolinie Odry jest bardzo wyraźny i jeśli ktoś jeszcze nie widział tej pięknej rośliny, to warto zajrzeć do jakiegoś starorzecza czy nawet portu. Te z fotografii pochodzą z portu Ścinawa. Cały port, ze względu na niskie stany wód nie pełni już swoich funkcji żeglugowych i stał się kotewkowym eldorado oraz ważnym tarliskiem odrzańskich ryb. Tysiące roślin w jednym miejscu. Warto zobaczyć. Zielony dywan na wodzie.

 

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

 

Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.