Ukąszenia ceną za zapach podkolanów…
Nie ma już sezonu bez zapachu podkolanów. W tym roku jednak zbliżenie do waniliowej poświaty wymaga nie lada wytrwałości. Wieczorem, kiedy podkolany oczekują zapylaczy ich zapach roztacza się po kwaśnych dąbrowach i przy odpowiedniej wilgotności jest wyczuwalny z dość dużej odległości. Wtedy też warto je wąchać i poczuć przełom wiosny i lata w sposób wręcz namacalny. Komary, bo o nich mowa bronią dostępu do zapachowego raju. Oczywiście można się spryskać środkami na komary, ale wtedy nie będzie czystego zapachu podkolanów. Zatem poszedłem czysty jak górski potok powyżej Wałbrzycha i dostałem zapach podkolanów „sauté”. Wanilia rozpanoszyła się pośród kilkudziesięciu storczyków, a nos wodził mnie na pokuszenie od jednego do drugiego. Komary były jednak bezlitosne. Wytrzymałem ponad godzinę. Powrót był bardzo szybki i z ulgą zamknąłem się w batyskafie samochodu. Uff. Co się jednak nawąchałem to moje. Swędziało, owszem.
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;