Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

piątek

7

Maj

2021

0

Zaskoczeni – ja i on, oni i…one

_DSC2265

Słońce zapadło już za borem. Sosny zgubiły pomarańcz na korze a przyoblekły szarości nadchodzącej nocy. Jakiś chłód przychodził, jakiś podmuch. Szedłem po suchych gałęziach sosen i kruszyłem brązowe szpilki. Wracałem. Chciałem zdążyć w szarościach. Nie zostawać na błotnistej drodze. On zalegał na skraju młodnika z grupką mniejszych byków. Nigdy nie jesteśmy gotowi na nagły wybuch trzasków i łamanych gałęzi. Zresztą głową byłem już, gdzieś dalej, gdzieś zupełnie w innym miejscu. Przetoczyła się kawalerka przed moim nosem i tylko zmierzyłem je obiektywem. Pal licho obraz, ale emocje w ciągu kilku sekund warte były zadumania. Tym bardziej, że to nie ja je wypłoszyłem, ale galopujące w moją stronę stado łań. Kto był za łaniami, tego już nie dało się ustalić. Terpentynowe sosny też mają swój urok. Trochę piękny, trochę straszny, czyli też piękny.

 

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

 

Baśń ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.