Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

niedziela

2

Maj

2021

0

Kiedy lecą kuliki

_DSC3698

Najpierw słychać z daleka ich głos. Zaśpiew z zaświatów, z charakterystycznym „ku-lik”. Później widać sznur ptaków. W porannym słońcu nabrzmiałych czerwienią i brązem. Im bliżej tym łatwiej policzyć osobniki. Rzadkie ptaki u nas, objęte czynną ochroną. Lecą na wschód, wzdłuż plaż. Jednak kilka dni wcześniej były gdzieś na wybrzeżu we Francji, gdzie się ciągle na nie poluje (obym się mylił, że już nie). Programy ochrony wymagają nie tylko pieniędzy, ale też poświęcania wielu ludzi. Ich pasji i czasu. Wymagają kośnych, żyznych łąk i odpowiedniego reżimu koszenia. Czyli znów sporo ludzkiej pracy. Po tym wszystkim lecą na zimę za zachód, a tam ktoś oficjalnie na kuliki poluje. Porażające. Może już czas w Europie wprowadzić moratorium z zakazem polowania na ptaki. Nie jesteśmy, aż tak głodni jak na Bliskim Wschodzie czy w Afryce. Czas to zmienić, bo ochrona i strzelanie w jednej wspólnocie narodów to garnek z hipokryzją, pychą i głupotą naraz!

 

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

 

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.