Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

czwartek

22

Kwiecień

2021

0

Czas kaczeńców

czas kaczeńców

Wiem, wiem na łące za moimi plecami kwitną tysiące. Pięknie, żółto ale tłum. Wszystkie takie same, wszystkie bez indywidualności i bez wolności. Cudowna ciżba. Więc odwróciłem się do tego, który sam jeden na głębokiej wodzie szuka swojego miejsca. Widać, wcale nie trzeba być w masie by pięknie kwitnąć. Oczywiście to bardzo ludzkie spojrzenie na wybór bycia w tłumie, czy bycia gdzieś z boku. Kaczeńce nie kierują się takimi wyborami, ale celują w dobór siedliska, odpowiednie uwodnienie i warunki termiczne. Widać to w wielkich płatach tych pięknych roślin, które z różnych powodów w jednych miejscach są pojedyncze, w innych masowe. Łąki kaczeńcowe to jednak coraz wiesza rzadkość, a wraz z nimi odchodzą rycki, krwawodzioby a nawet czajki. Świat potrzebuje wielkich łąk zalewowych wiążących dwutlenek węgla, a zwierzęta potrzebują takich miejsc do rozrodu. A ja czytam kolejne prace o kolejnych gatunkach i dowiaduję się, że obszar występowania się kurczy z powodu jednostronnych melioracji, osuszania a dalej nawet zaorywania. Takich procesów nie da się łatwo cofnąć, zwłaszcza tam gdzie osuszono torfowiska. Żyzny torf szybko się kończy i zostaje tylko mineralna gleba. Duży wysiłek melioracji, krótki efekt gospodarczy i zniszczone na lata środowisko. Warto pomyśleć zanim kolejny kawałek zostanie osuszony.

 

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

 

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.