Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

poniedziałek

29

Marzec

2021

0

I jak tu zrozumieć istnienie tej jednej pośród tysięcy?

DSC03373

Nie ma na to odpowiedzi. Czasem są jakieś cechy, które nas pchają w tym czy innym kierunku, czasem decyduje przypadek. Patrząc na łan śnieżyc, trudno powiedzieć, która najładniejsza, która istnieje naprawdę. Zresztą w przyrodzie chyba nie ma słowa najładniejsza. Jest pewien rozkład cech i cała reszta jest już tylko kwestią subiektywnego wyboru. Patrzyłem na tłum śnieżyc i nie mogłem się nadziwić powtarzalności. Na ludzkie oko praktycznie wszystkie takie same. Oczywiście gdyby tak pomierzyć suwmiarką różnice wyszłyby od razu. Co mi jednak po średniej, medianie czy odchyleniu. Przecież przy pomiarach i tak popełniamy błąd. Błędem również obciążona będzie suwmiarka. Będzie to przybliżona wartość, owszem naukowa ale czy to wartość istnienia? To że coś jest i że się nam podoba ma dla nas samych ogromne znaczenie. Piszę o tym widzeniu bytu/śnieżycy czy jak chce Filozofka wiśni, bo czytam właśnie niezwykłą książkę. Kilka dni temu umarła prof. Jolanta Brach-Czaina, która napisała pięknie: „Jeżeli istnienie jest wartością, to wiśnia (u mnie śnieżyca) istniejąc realizuje tę wartość, podobnie jak my własnym istnieniem ją wcielamy… …i nie jest ważne czy wiśnia wie o tym , czy nie wie. Chodzi o fakty, Jeśli istnienie jest wartością, to niezależnie od tego, czy myślimy o tym, czy nie, istniejąc wspólnie z tą wiśnią tę wartość dzielimy”. Cytat z książki „Szczeliny istnienia” PIW 1992. Problem czasem polega na tym by się samemu zrozumieć.

 

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

 

Baśń ENERGA

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.