Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

sobota

13

Marzec

2021

0

Przebudzenie w olsach

DSC02107 — Odzyskano

Rozbrzmiały na dobre trąby żurawi w olsach i obudziły ten pełen wilgoci świat ku wiosennej podróży. Z płowych kęp turzyc nieśmiało wyrastają pierwsze srebrnozielone listki, które szybko dadzą miejsce kłosom. W wodzie wzrastają już okrężnice bagienne i swoje delikatne rozetki pną ku powierzchni. Na tych listkach swoją aktywność przejawiają zatoczki pospolite i rogowe. Woda jeszcze chłodna ale traszki zwyczajne tańczą swymi welonami wokół kępiastych olch, pod którymi żurawie złożyły dwa oliwkowe jaja, pełne piegów brązowych, bordowych i płowych. Wielkie skarby pary żurawi. Na jednym z drzew swoje gniazdo uwiły kruki i kończą właśnie inkubację jaj. Ciekawskie pilnują rewiru, głośno kracząc na moje przejście. Na bagnistych źródliskach wokół niecki olsowej wybuchają bielą dzwonki śnieżyc. Na skraju trzcin trzy ogromne lochy z wielodzietnym przedszkolem mają swój czas karmienia. Pasiaki jak mała ławica ryb krążą razem po czarnych murszach. Śpiewa  uboga i bogatka, pstrykają raniuszki a mały strzyżyk napełnia ols gromkim śpiewem. Jeszcze dzięcioł czarny nie może odczepić się od kikuta olchy i wyrzuca z niej próchno do wody. Samiec krzyżówki zrywa się z turzycowisk. Pewnie samica już na gnieździe tuli swe cenne jaja. Pod złamaną olszą wypluwka puszczyka, widać to dobre miejsce na czatownię. Sarny wydeptują mokrą ścieżkę i ciągną na zieleniejące  wolno łąki. Jakiś gil, stado czyży i niebojący się już zimy trznadel śpiewa swoje „a mi zima nie zrobi niccc”. Budzi się przyroda do życia i w suchych grądzikach zapala kwiaty miodunek. Nawet deszcz już nie zatrzyma bujnej siły życia.

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.