Krzyki przy kałuży
Przedwiośnie ścieli się kałużami. To dobra oznaka dla nadchodzącej wiosny i miejmy nadzieję lata. Od wielu lat nie było już tak dobrej sytuacji z wodą. Oby przez najbliższe miesiące opady uzupełniały to co wyschnie i wyparuje. O tej porze, takie rozlewiska na polach przyciągają jak magnes sporo ptaków. Zatrzymują się tu przelotne czajki i siewki złote, tłumy szpaków żerują wokół a pliszki siwe, które lada moment przylecą z pewnością zaczną się tu posilać. Spektakularne jednak spotkania nad kałużą odbywają tu zimujące łabędzie krzykliwe. Na jednej z kałuż w dolinie Łachy takie krzykliwe narady odbywają się każdego dnia. Tu, po przylocie z noclegowiska, ustalane są zasady na najbliższe godziny. Przeganiani są absztyfikanci, którzy chcieliby zastąpić prawowitych mężów. Dzieje się to w sposób widowiskowy i nierzadko z sypiącym się pierzem. Większość jednak czasu łabędzie krzykliwe spędzają na toalecie i kąpielach błotno-słonecznych. Przed południem, po przefiltrowaniu kałużowych przysmaków odlatują na pola po kukurydzy by żerować praktycznie do nocy. Krzykliwe rozmowy nad kałużą zdarzają się czasem i o innych porach dnia, kiedy to żerujące łabędzie poczują pragnienie. Rozświetlają wtedy swą bielą monotonię pól i pozwalają nacieszyć się dzikością, która za chwilę rozleje się od Doliny Odry po tajgę północy.
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;