Niczym język węża
Spod śniegu, mchu, z pnia drzewa, którego już nie ma wypełza coś, co w pierwszej chwili wygląda jak rozwidlony język węża. Aż się prosi by się poruszył. Jednak nie. To też życie, ale zupełnie z innej grupy. Grzyby nie zawsze przejmują się pogoda i robią swoje. Pięknoróg zdaje się zapragnął zimy, a może to zima zaskoczyła pięknoroga. W pustym runie, pomarańczowy języczek jest jak kaganek oświaty (nie kaganiec oświaty). Grzyb jak grzyb, ale poczułem, że nie jestem sam w pustym akurat lesie. Pięknoduch pięknoróg. Zimno? Cóż. To dopiero morsowanie z nogami wystawionymi w niebo.
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;