Slowly life – tam gdzie kaczki zimują
Zima. Stawy i jeziora zamarzają a kaczka bez wody nie czuje się bezpiecznie. Gdzieś trzeba spędzić bezpiecznie noc, z dala od drapieżników i uruchomić zasoby na kolejny dzień. Ostro żerować gdy jasno i cicho nocować gdy ciemno. To bardzo zapracowane ptaki, które tu na Odrze od lat znajdują dogodne zimowisko. Są tysiące krzyżówek, ale też trochę zagląda tu gągołów i nurogęsi, a ostatnio sporo świstunów. Oczywiście zdarzają się i inne gatunki, ale krzyżówka jest absolutnym liderem. W gęstym padającym śniegu, cały ten kaczy świat nabiera bajkowości. Trzymają się czarnej wody, która zderza się z bielą śniegu. Są jak posypka na wyrafinowanych czekoladkach. Pozwalają sobie na spokój gdy nikt ich nie niepokoi, czasem rozkwakują się na cały dziób. Najpiękniej im w tym zimowych zawieruchach, kiedy kolorowy świat wygląda na czarnobiały. Zimę spędzają powoli, bez pośpiechu jednak ciągle są uważne i gotowe do szybkiego odlotu. Zapracowane ale znajdują czas na odpoczynek, czyszczenie piór, sen. Odrzańskie zimowiska kaczek mogą zachwycać!
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;