Tchnienie
Las nie jest pusty w listopadzie. Las w listopadzie jest pełen strzyżyków. Wszędzie słychać głosy wabiące, a czasem nawet jakiś odważny zaśpiewa. Zasiądzie na grzędzie, uniesie dziób, otworzy i wyleje się na świat bardzo głośna melodia. Kiedy nie śpiewają inne ptaki, malutki strzyżyk robi za odrzutowiec przy starcie. Bardzo lubię usiąść przy plątaninie gałęzi, zwalonym pniu i poczekać na ciekawskiego strzyżyka. Właśnie teraz, późną jesienią. Te myszy ze skrzydłami skradają się po ciuchu tuż nad ściółka, przechodzą między patyczkami, gałązkami, zaglądają pod odstającą korę i… jak się wczoraj okazało wchodzą głęboko do dziupli. Mój strzyżyk przepadł na długo i myślałem, że ma gdzieś drugie wyjście. Co robił w dziupli, nie wiem. Zachowywał się jak rasowy dziuplak. Pomyślałem sobie, że skoro nie ma konkurencji, jak na wiosnę to taki strzyżyk, malutki skądinąd ptaszek, może poodwiedzać bezkarnie miejscówki, na które w sezonie lęgowym szans nie ma. Zresztą gniazdo woli uwić w gąszczu, wykrocie itp. Pisząc te słowa, słyszę go za oknem (niesamowite). Tyk, tyk – tyk, tyk. Jakieś tchnienie wielkiego życia w tym małym ptaszku jest. Bo jest piękne. No i ta jego „zjawowość” – ulotna!
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;