Dobrej nocy
Listopadowe dobranoc bywają bardzo różne. Najczęściej szare. Słońce staje się kapryśne. Czasem jest, czasem chowa się za chmurami, a jak już się pokaże to szybko chce zniknąć. Listopad to taki czas kiedy może nam brakować światła. Solaria niezdrowe, dni krótkie, zachody słońca efemeryczne. Jak żyć? Mądrzył się nie będę, skoro wiele osób musi siedzieć w domu i w pracy bez okien. Jednak nasze oczy muszą informować mózg o świetle, żeby nam nie było za blisko do depresyjnych zachować. Warto zatem wyjść na dwór, wyjść na balkon, otworzyć okno i cieszyć się światłem.
Tu powinien przeprosić mieszkańców Siechnic pod Wrocławiem, tam światło jest nawet w nocy i zaśmieca niebo. Pomidorowe światło jeśli jednak ma spektrum światła dziennego poza tym, że denerwuje astronomów to może dawać wrażenie dnia i odsuwać depresję. W czasie zarazy każde światełko w tym nieludzkim tunelu może rysować nadzieję.
Dziś światło na południe od Dolnego Śląska, przez Krainę Łęgów Odrzańskich pod Lubiążem, po kres horyzontu gdzieś w górach. Chmury doskonale zakamuflowały co jest czym.
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;