Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

niedziela

18

Październik

2020

0

Olbrzymi wachlarzowiec olbrzymi

_Q2A1191

U stóp wielkiego buka, który oddał już swoje pomarszczone ciało monetkom bukowym, zatoczył ogromny krąg wachlarzowiec olbrzymi, zwany czasem flagowcem. Dziesiątki kilogramów grzybowych wachlarzy wyrastało na granicy pnia i ziemi. Wyrastały też z korzeni już poza drzewem. Wielkie, mięsiste saprofity toczyły martwego już buka oddając jego cenne składniki okolicznym drzewom. Wachlarzowiec wykorzystał tegoroczną wilgoć i wystrzelił  ogromnością owocników, które rozciągają się na blisko trzech metrach wokół drzewa. Łącznie te piętrowe owocniki osiągały około 50 cm wysokości, tworząc efemeryczne osiedle dla okolicznych ślimaków. Jakby ktoś specjalnie zbudował dom przyszłości. To może być cudowna inspiracja dla architektów, którzy przy obecnych technologiach mogliby budować piękne budynki z ogrodami w środku. Proponuję nazwę „tarasowce grzybowe”.

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

Bez kategorii ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.