Bez krów na pastwiskach boćkom będzie coraz trudniej
Dziś towarzyszyły mi krowy. Pasą się w jednym z naszych społecznych rezerwatów i robią dobrą robotę dla przyszłorocznych żerowisk bocianów. Pastwisko daje coś więcej niż skoszona łąka. Daje mnóstwo nisz do zamieszkania przez różne bezkręgowce i drobne kręgowce. Czyli bocian dostaje najlepsze żerowisko. Zresztą korzystają tu również dzierzby, ptaki drapieżne, ale i żurawie czy nawet czaple. Nierzadko pojawi się tu pokląskwa i kląskawka. Krowy nie jedzą wszystkiego. Robią super mozaikę z roślinności. Czasem można skosić niedojady , by pastwisko nie zarastało krzewami i drzewami i to półnaturalne siedlisko może kwitnąć w najlepsze. Dziś łąka pachniała miętą. Obłędnie pachniała. Wilgoć porannej mgły i rozdeptane łodygi mięty przez te sympatyczne krowy sprawiły mi sporo olfaktorycznej radości. Na zdjęciach szkockie krowy nizinne. Małe, krępe i kudłate, takie kosiarki z dużymi zasobnikami. Polecam.
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;