Miód bluszczowy?
Mamy szczyt kwitnienia bluszczu. Ilość pszczół w ciepłe dni zaskakuje. Są wszędzie. Zresztą innych owadów jest też sporo. W końcu niewiele już roślin kwitnie i do tego o miododajnych kwiatach. Zastanawiam się, czy w naszych warunkach, któryś z pszczelarzy miał do czynienia z takim specyficznym miodem. Na południu i zachodzie Europy jest ponoć zbierany. Zapach samych kwiatów jest bardzo intensywny, lekko duszący, ale nie jest to zapach padliny jak go opisują niektórzy autorzy. Owszem ciężki w wilgotne dni, jednak z nutą kwiatową. Na szczytach dużych drzew tysiące baldaszkowatych kwiatów zaseledynowiają ciemną, butelkową zieleń liści. Kontrast, zapach i głośne bzyczenie owadów, to początek bluszczowego października.
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;