Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

piątek

14

Sierpień

2020

0

Raz jeszcze goździk pyszny

_95A9252

Trudno nie wracać do delikatnego różu, do koronkowych płatków i unikalności. Goździk pyszny, roślina lata, schowany gdzieś na trzęślicowych łąkach zadziwia swoim pięknem. Z bliska misterny wyczyn ewolucji. Coś, co zdawałoby się zbytkiem, fantazją genetycznych układanek po prostu jest i zdaje się w całym procesie te poszarpane płatki miały jakieś istotne znaczenie dla istnienia gatunku. Mnie za każdym razem zachwyca ten obraz rozrzutności ewolucyjnej, oczywiście z mojego subiektywnego punktu widzenia. Bo na zapylaczu takie płatki mogą robić większe znaczenie niż gładkie i wtedy jest to cecha jak najbardziej przystosowawcza. Mnie na szczęście zachwyca jak owego hipotetycznego zapylacza wciąż.

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.