Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

wtorek

11

Sierpień

2020

0

I jeszcze tylko puścimy baloniki…

_Q2A9110

Pandemia przytrzymała trochę imprez. Znów biel wraca do łask i co tydzień ludzie próbują zarazić się wirusem. Żeby było milej puszczają baloniki z długimi tasiemkami. Właśnie dziś dostałem wiele zgłoszeń, że młode boćki pozostają w gnieździe ze sznurkiem, tasiemką, żyłką. Może już czas zrozumieć, że puszczanie chińskich baloników, to nic innego niż śmiecenie gdzieś dalej i zabijanie wielu gatunków ptaków. Nie wiem co powiedzieć. Czy trzeba mówić więcej?

No powiem jednak po raz setny: ptaki przynoszą sznurki, żyłki, tasiemki do gniazd i moszczą je nimi. Młode pozostające w gnieździe oplątują sobie nogi, rosną i giną w męczarniach. Prośba o opamiętanie. Jeśli robicie sobie wesele, komunię, urodziny, rocznicę, to puśćcie sobie uśmiech i pamiętajcie o chwili, która się dzieje, a wszystko co ma sznurek niech zostanie z Wami. Jeśli Waszym prezentem są męczarnie ptaków, to czas na badania psychiatryczne. Nie mam już sił ciągle tego zbierać. Kiedyś były głównie niemieckie, teraz głównie nasze. Puk puk!

 

Akcję “Zbieraj sznurki – chroń bociany” prowadzi Fundacja Przyrodnicza pro Natura przy udziale Grupy Energa.

ENERGA Wokół bocianiego gniazda

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.