Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

sobota

8

Sierpień

2020

0

Upalny dzień z kuropatwą

_95A9308

Nie spodziewałem się na śródleśnej drodze kuropatw, tym bardziej, że nie widziałem ich w okolicy od lat. Ciepłe murawy wzdłuż szerokiej drogi oferują mnóstwo owadów i nasion, co z pewnością przyciągnęło te ptaki z pobliskich monokultur chemicznej kartofli. Tam poza wiatrem już nic się nie rusza. Szerokie pobocza dróg oferują jeszcze namiastkę miedz, które to niegdyś były skarbnicami roślin segetalnych, murawowych, ale też zarośli i czyżni kolczastych. Właśnie w takiej mozaice patrzyłem dziś na parę kuropatw biegnących do młodych w gęstwinie traw. Widziałem tylko ruszające się trawy, szmer i kogutka, który skracał sobie drogę piaszczystym przejazdem drogi. Wszystko trwało sekundy, za to kogut za kilka chwil zagrał mi swoje muzyczne jazzy przez wiele minut. Nadawał 3 metry od mojego ucha, miałem wrażenie, że słyszę jak ociera się jego przełyk. Blisko. Lubię blisko! Upał jednak straszny i nie należało do przyjemności smażyć się nam w słońcu.

 

Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.

Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.

Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;

ENERGA Obrazy

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.