Mieni się mieniak niezwykły
Każdego roku, w pobliżu wierzb, gdzieś nad kałużą lub padliną, mieniaki uzupełniają sole mineralne, aby być w gotowości. W gotowości do kopulacji, gdzieś wysoko w koronach drzew. Obserwowałem dziś wiele mieniaków tęczowców, które nie tylko przesiadywały na wilgotnej drodze, ale też pilnowały koron drzew. Ten motyl ma ciekawy sposób na barwienie skrzydeł. Zamiast barwnika, zastosował odpowiednie struktury na powierzchni skrzydła i dopiero pod odpowiednim kątem, skrzydła samca nabierają pięknego, nieco kobaltowego koloru. Dziś moją drogę opanowały mieniaki.
Wokół bocianiego gniazda dzieje się bardzo dużo i o tym właśnie piszę na blogu. Warto jednak pamiętać i o samych bocianach, które są symbolem naszej przyrody. Pamiętajmy o stałym zbieraniu sznurków i innych lin, żyłek czy powrozów w ramach akcji „Zbieraj sznurki, chroń bociany” – to nasza realna pomoc w ratowaniu bocianich piskląt, ale nie tylko ich, to ogromna pomoc dla innych gatunków wijących gniazda z „sznurkowego” materiału. Pamiętajmy również o akcji „Zimujące Bociany”, prosimy o zgłaszanie ich na stronie bociany.pl i wspieranie podczas najchłodniejszych dni w roku. Najważniejsze jednak by chronić siedliska bocianów, edukować rolników o potrzebie zachowywania miedz, o wartości koszenia łąk i kluczowym czynniku jakim jest zachowanie pastwisk.
Dziękujemy za każde działanie na rzecz bocianów. Chroniąc bociany, chronimy bioróżnorodność naszego kraju oraz Europy i chronimy nas samych przed zalewem przemysłowego rolnictwa i dzikiej deweloperki. Tylko zachowanie mozaiki środowisk w krajobrazie rolniczym i ochrona dzikiej przyrody jest szansą dla ludzi w dobie zmian klimatu.
Grupa Energa jest Mecenasem Głównym projektu „Bociany.pl”. Zadanie jest wspierane przez ENERGĘ w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA;