Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

wtorek

30

Lipiec

2019

3

Infolinia 801BOCIAN – uwagi czysto estetyczne

_95A9837

Od 4 miesięcy, jako wolontariusz odbieram telefony z całej Polski w sprawie, w zasadzie w każdej sprawie dotyczącej bocianów. Okazuje się, że zrobienie takiej infolinii skutkuje budowaniem spychaczy przez inne infolinie, telefony alarmowe i urzędy. Wszyscy mają w ręku rakiety tenisowe i odbijają sprawę, a bociany i nie tylko bociany w tym czasie cierpią. Oczywiście większość dzwoniących to mili i kulturalni ludzie, którym szczerze zależy na bocianach. Dopytują, pytają i działają. Pamiętając o Ustawie o ochronie przyrody warto wspomnieć, że ochrona przyrody jest zadaniem własnym gminy. Jednak zdarzają się gminy, które mimo podpisanych umów z weterynarzami, schroniskami nie chcą reagować na chore boćki. Wczoraj miałem informację od jednego z mieszkańców, województwa świętokrzyskiego, że owszem weterynarz odezwał się, ale od razu postawił receptę pod tytułem do uśpienia. Są też super gminy, jak gmina Siemyśl, gdzie sam wójt dzwoni z pytaniem jak pomóc i równocześnie pracownik załatwia pomoc. BRAWO!!!. Warto tu przypomnieć, że energetycy założą platformy, tam gdzie zostały zgłoszone nowe gniazda na przewodach energetycznych, ale zgodnie z prawem odbędzie się to między 15 października a 1 marca (poza sezonem lęgowym).

Ciekawe są też rozmowy z osobami, które mają domki na Mazurach. Wczoraj zdarzył mi się rozmówca, który rzekł – „chcę platformy, macie przyjechać i zrobić, nikomu nie będę zgłaszał, o jeszcze mam coś robić” Plus stek słów o tym, że mam bociany tam i siam. Jednak najlepsza była pani z północnej Polski, która niecenzuralnymi słowami ochrzaniła mnie, że nie siedzę „dupą” przy telefonie, bo w końcu mi za to płacą. Odbierałem drugi telefon w tym samym czasie, od innej miłej zatroskanej pani o bociany. Tu informacja dla niecenzuralnej – akurat mi nie płacą, tylko użyczam swego czasu i wiedzy, by pomóc bocianom.

Czy będę dalej prowadził te rozmowy bocianie? Nie wiem. Wiem tylko, że roszczeniowość zaczyna dominować nad refleksją. Warto pamiętać, że są ludzie, którzy robią coś, bo to kochają, bo im na czymś zależy. Ale jak o 9 rano dostajesz, tak jak dziś po głowie, to ma się ochotę wszystko rzucić. To tyle refleksji nad estetyką bocianich rozmów. Dziękuję wszystkim, którzy traktują przyrodę poważnie, i którzy wsłuchują się w porady. Wtedy wiem, że pomagamy bocianom, które są symbolem naszego kraju. Osoby, które między 9 a 15 muszą ze mną pracować przepraszam za setki telefonów, które rozpraszają pracę. To dla bocianów.

Wokół bocianiego gniazda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 − = jeden

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

3 Comments

  1. Fryt
  2. Kasia B
  3. Magda

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.