Dbaj o bociany – blog przyrodniczy Krzysztofa Koniecznego o niesamowitym świecie wokół bocianiego gniazda. Patronat: Grupa Energa

czwartek

25

Lipiec

2019

0

10 lat, 452 km i spore zaskoczenie – gdzie się gnieździ bocian z Doliny Łachy?

smogorzówek

Dostałem informację od Kamila Piwowarczyka, a potem potwierdzenie z Polringu, że mój bociek zaobrączkowany 26.06.2009 roku odnalazł się na Lubelszczyźnie! W Dolinie Łachy, we wsi Smogorzówek, gmina Wińsko, województwo dolnośląskie, w gnieździe na słupie elektrycznym były wtedy 3 młode. Minęło 10 i okazuje się, że bocian gniazduje we wsi Kulik – 452 kilometry od miejsca wyklucia. Częściej młode ptaki osiedlają do 150km od gniazda, a tu taka odległość. Dziękuję Kamilowi Piwowarczykowi i Bartłomiejowi Czajce za odczytanie obrączki, która już trochę mniej czytelna.

W 2009 roku obrączkowaliśmy bociany w ramach projektu „Energetyczni Obrączkarze”, w którym oprócz ornitologów wzięli udział energetycy z Grupy Energa. Zaobrączkowaliśmy razem kilka tysięcy ptaków. Ciągle dochodzą do nas informacje zwrotne. Na przykład jeden z pomorskich bocianów, regularnie gnieździ się w Niemczech, Energetyczny bocian zaobrączkowany przez energetyka.

Jeśli znajdziesz obrączkę, ptaka z obrączką, odczytasz numer obrączki lub obroży, zgłoś ten fakt na stronie http://ring.stornit.gda.pl/ Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Mamy jedną Centralę w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej. Otrzymasz informację zwrotną o historii odczytanego ptaka, informacja może Cię zaskoczyć!

Foto nóg z obrączką: Kamil Bocian Piwowarczyk :-)

ENERGA Wokół bocianiego gniazda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 − trzy =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Realizacja: Ideacto w oparciu o projekt stworzony przez Opcom sp. z o.o. S.K.A.